Piramida Żywieniowa

 

NOWA PIRAMIDA ŻYWIENIOWA

Ponieważ jest niewiele informacji na temat aktualnej Piramidy Zdrowego Żywienia a układając sobie dietę powinniśmy wiedzieć jakich produktów unikać a jakie mają być podstawą naszej diety, Pozwoliłem sobie na wykorzystanie wiedzy znajdującej się na stronie amerykańskiej dotyczącej Zdrowego odżywiania. Oryginalna wersja jest pod podanym linkiem: http://www.intelihealth.com/IH/ihtIH/WSIHW000/325/20830.html

Ostatnia piramida żywieniowa, nazwana Piramidą Zdrowego Żywienia nie będzie ostatnią ale na razie może być najlepszą. Używanie kształtu piramidy, by pokazać jakie pokarmy powinno się spozywać zapoczątkowano, kiedy USDA (Departament Rolnictwa U.S.) stworzył Piramidę Żywienia w 1992 r. Od tamtego czasu kilka piramid zostało dodanych, by pokazać nawyki żywieniowe ludzi w różnym wieku (dzieci i starsi), różnych grup etnicznych (Latynosi, Azjaci) i różne punkty widzenia na temat tego, co czyni dietę zdrową (dieta śródziemnomorska). Ostatnie uzupełnienie, nazwane Piramidą Zdrowego Żywienia, jest odzwierciedleniem najbardziej aktualnych badań nad żywieniem prowadzonych na Harvard School of Public Health oraz Harvard Medical School.

obraz1

Piramida Zdrowego Żywienia

ob

Główna różnica pomiędzy nową i tą starą, oryginalną piramidą skupia się na równowadze pomiędzy węglowodanami i tłuszczami. Od dziesięciu lat lekarze i dietetycy mówili ludziom, żeby spożywali więcej węglowodanów i unikali tłuszczy ale ludzie w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie stali się otyli w niepokojącym stopniu. Doprowadziło to naukowców do poddania w wątpliwość ich zaleceń żywieniowych. Piramida Zdrowego Żywienia dzieli węgle i tłuszcze na dobre i złe a nie tak jak stara je łączy. Nowa piramida sugeruje inne równie ważne zmiany włączając: -ostre ograniczenie czerwonego mięsa, ziemniaków i przetworzonych zbóż, takich jak biały chleb -ograniczenie nabiału do jednej lub dwóch porcji dziennie -zastąpienie niezdrowych tłuszczy nasyconych zdrowszymi nienasyconymi olejami roślinnymi -spożywanie dużych ilości pełnoziarnistych zbóż, owoców i warzyw -branie codziennie multiwitaminy -picie ograniczonej ilości alkoholu .

ob3

Znad Morza śródziemnego

W wielu przypadkach Piramida Zdrowego Żywienia przypomina starszą piramidę opracowaną przez Oldways  Preservation & Exchange Trust (pozarządową organizację promująca zdrowy tryb życia) i Harvard School of Public Health. Piramida Diety Śródziemnomorskiej została wynaleziona po tym, jak naukowcy zauważyli, że ludzie, którzy żyją w okolicach Morza śródziemnego (Włochy, Grecja, Hiszpania) mają niższy poziom otyłości, chorób serca i raka niż większość Amerykanów. (Naukowcy przestrzegają, że dieta jest jedynie częścią tego stanu rzeczy, Ci ludzie również jedzą mniej niż typowy Amerykanin oraz codziennie zażywają więcej ruchu.) Typowa dieta śródziemnomorska w porównaniu do amerykańskiej jest: – uboższa w tłuszcze nasycone (tłuszcze zwierzęce pochodzące z mięsa, pełnotłuste mleko i sery); – bogatsza w jednonienasycone kwasy tłuszczowe (oliwa z oliwek); – kładzie większy nacisk na warzywa, owoce i rośliny strączkowe Najważniejsze założenia diety śródziemnomorskiej -poszczególne porcje nie są podane. Zamiast tego pokarmy są podzielone na te do spożywania codziennie, kilka razy w tygodniu i parę razy w miesiącu -podstawowa warstwa (ta na samym dole) włącza ziemniaki, polentę, kuskus, bulgur (rodzaj kaszy z pszenicy ) oraz inne ziarna (USDA wymienia tylko chleb, zboże, ryż i makaron) -fasola, rośliny strączkowe i orzechy mają duże znaczenie, są w przedziale tych, które trzeba spożywać codziennie. -oliwa z oliwek jest wyróżniona poprzez posiadanie własnego miejsca w piramidzie, w jej środkowej części -ryby, drób, jajka i słodkości można spożywać tylko parę razy w tygodniu -czerwone mięso, występujące na szczycie piramidy, wolno jeść tylko parę razy w miesiącu -wino jest polecane ale w umiarkowanych ilościach I Piramida Zdrowego Żywienia i Piramida Diety Śródziemnomorskiej dają Amerykanom podstawę do wybrania odpowiedniego balansu pomiędzy produktami żywnościowymi. Jeżeli jesteś wegetarianinem będziesz musiał dostosować swoją piramidę, by być pewnym, że dostarczasz wystarczającą ilość białka, wapnia, witamin i składników mineralnych.

ob4

Dla młodych i starszych

Osoby mające więcej niż 70 lat także posiadają ich własną piramidę. Naukowcy z Tufts University’s USDA Human Nutrition Research Center on Aging opublikowali zmodyfikowaną piramidę, która jest skierowana głownie do starszych Amerykanów. Różnice pomiedzy Piramidą 70+ a tą oryginalną: -podstawą jest rekomendowane 8 lub więcej szklanek wody dziennie. Chociaż każdy powinien pić co najmniej 8 szklanek wody dziennie, musi to być podkreślone, ponieważ ciała starszych osób mniej efektywnie alarmują ich o potrzebie wody. Picie dużej ilości wody także może pomóc w złagodzeniu zaparć, powszechnej dolegliwości starzejących się osób dorosłych . -flaga na szczycie piramidy rekomenduje suplementację wapniem, witaminą D i B12. Wielu starszym ludziom jest ciężko dostarczyć odpowiednią ilość witamin tylko z pożywienia. -piramida dla seniorów jest również cieńsza niż standardowa, sugerując, że starsze osoby powinny jeść jak osoby odchudzające sie, żeby obciąć kalorie, jedząc więcej produktów bogatych w składniki odżywcze zamiast tych wysokokalorycznych. Młode dzieci w wieku 2-6 lat mają swoją własną piramidę, podobną do piramidy USDA ale z obrazkami produktów, które dzieci powszechnie jedzą. Porcje także zostały zmienione, odzwierciedlając prawdziwe nawyki żywieniowe dzieci. Ilustracje otaczające piramidę pokazują dzieci zaangażowane w różne formy aktywności ruchowej, podkreślając ważność ćwiczeń – albo w tym przypadku, zabawy- w życiu zdrowych dzieci.

FPUHG „Zawadzki Talerz”